Co se vyplatí nakupovat v zahraničí, abychom ušetřili?

Finance

V příhraničních regionech se vyplatí za některými nákupy jezdit do sousedních států. Platí to především o Německu, Polsku a Rakousku. V každé z těchto zemí je levnější něco jiného a rovněž je třeba počítat se vzdáleností, abyste ušetřené peníze neutratili za benzín. Ze zkušeností mnoha našich lidí i z průzkumů trhů lze výrazně ušetřit na potravinách a drogerii.

Německo

Co se vyplatí nakupovat v zahraničí, abychom ušetřili?V Německu se vyplatí nakupovat téměř všechno. Pořídíte zde levnější a kvalitnější zboží nejrůznějšího sortimentu včetně potravin, pro které se Češi vypravují nejčastěji. Hlavní podíl na nepoměru cen má základní sazba DPH, která činí v Německu 7% a u nás 14%.

Nabídka mléčných výrobků, zejména sýrů a jogurtů je nepřeberná. Za 10 vajec zaplatíte jedno euro, výběr polévek a omáček je mnohem pestřejší. Pokud jde o prací prášky, mají lepší účinek než v českých regálech a například 5l balení je v Německu jen o polovinu dražší, ovšem to o objemu pouhých 1,5 litru.

V souhrnu je základní cena u některých potravin v Německu stejná jako u nás u zlevněných. Vyplatí se především velké nákupy, na kterých lze ušetřit i několik stokorun. U běžných nákupů to bývá zhruba 150 Kč.

Polsko

Na běžném nákupu v Polsku lze ušetřit 100 i více korun. Například 200 g výběrové dušené šunky, za kterou v Česku zaplatíte přes 50 Kč, stojí v polském Tesku o 11 Kč méně, sýr Almette stojící u nás 29,90 koupíte v Polsku za 23,70 a kilo vepřového za 123 Kč, na rozdíl od našeho za 150 Kč.

Co se vyplatí nakupovat v zahraničí, abychom ušetřili?

Velmi ušetříte také na drogerii či toaletních potřebách. Například toaletní papír v počtu osmi rolí je v průměru o 30 Kč levnější, stejně tak dámské žiletky. Alkohol je levnější o desítky korun.

Rakousko

V Rakousku se rozhodně vyplatí kupovat pivo, kávu a sirupy. Například nákupem několika kartonů plechovkového plzeňského jen tak pro zdraví nic nezkazíte, jelikož ušetříte na jedné půllitrové plechovce kolem dvou korun. V případě instantní kávy je rozdíl ještě větší, neboť Nescafé Espresso je levnější o více než 40 Kč než v prodejně téhož obchodního řetězce v Česku.

Co se vyplatí nakupovat v zahraničí, abychom ušetřili?