Česká měna je nejsilnější za posledních 11 let

Finance

I když už tak úplně neplatí, že silná koruna = silná ekonomika státu, přesto je síla měny jistým ukazatelem toho, jak se zemi daří. Devízy (sice dalekosáhle, ale přesto) ovlivňují ekonomiku jednotlivých států, což pro nás znamená, že se stáváme ideálními partnery pro mnohé země. Česká měna je totiž nejsilnější za posledních 11 let, což je fantastické zjištění. Upevnil se její kurz na 24 korunách/euro.

Kurz koruny vloni markantně kolísal

Zejména ke konci loňského roku jsme se mohli potkat s tím, že koruna v závislosti na ekonomice značně haprovala. Nejdříve došlo k rapidnímu oslabení vlivem započetí války na Ukrajině, poté měna stagnovala a ke konci loňského roku jsme mohli evidovat její markantní posílení.

Jinými slovy to s ní bylo jakou na houpačce, ale pozitivní nyní je to, že se drží velmi nízko. Podle odborníků mezi důvody současného posílení patří hlavně zveřejnění vývoje cen průmyslových výrobců. Tento krok ostatně naznačuje i tomu, že by letos mohla inflace po šíleném a radikálním hledání svých výšin klesat. I když se nedotkne svých loňských hodnot, přesto se dočkáme jejího lehkého propadnutí.

Je posílení koruny dlouhodobé?

I když se nyní radujeme ze skvělých výsledků, musíme konstatovat, že posílení koruny rozhodně není dlouhodobá záležitost. Podle predikcí odborníků k výraznému oslabení dojde během dubna a května, ale jestli se záhy znovu nezvedne, to je pouze otázkou.

Žijeme v době, kdy ekonomika je nestabilní a kdy se mluví o plnohodnotném propuknutí recese. Jestli k tomuto ekonomickému jevu, který je nedílnou součástí hospodářského cyklu skutečně dojde, to je pouze otázkou, na kterou si zatím odpovědět neumíme.

Jak se tedy bude koruna a její kurz pohybovat dál a jestli se dotkne vyšších či nižších hodnot, to ukáže jen čas a aktuální dění nejen u nás, ale také ve světě.