Dejte si pozor na podvodné půjčky

Investice

Ačkoliv se změnily zákony a od prosince 2016 je mnohem těžší udržet se na trhu s nebankovními mikroúvěry, neznamená to, že je takříkajíc dokonale čistý vzduch. Půjčky, jejichž poskytovatel nemá zrovna ty nejlepší úmysly, jsou totiž stále k vidění. Pokud je ovšem budete umět dobře rozlišit, nebudou se vás týkat. A samozřejmě, nejde vůbec o nic těžkého, protože takové nabídky poznáte často už na první pohled. A pokud snad ne, poradíme vám, jak na to…

Existuje několik dobrých rad, pojďme si je zmínit

Jak poznat podvodné půjčky? Není to složité, povíme si, jak na to. Především, používat selský rozum a nenaletět nabídce, co je už na první pohled hodně pochybná. A co dál?

  • Webová stránka je nepřehledná, nabízí palcové titulky, všechno je zdarma, všude vidíte blikající bannery. Co vám to jen připomíná? Správně, tohle asi nebude úplně v pořádku.
  • Úroky jsou tak nízko, že se vlastně ani za úroky nedají považovat. Dokonce jde o nabídku z říše fantazie. Ale pozor, ne každý klient se dočká – je tu totiž magické slůvko „od“.
  • Reference nejsou k nalezení, ani když sedíte u internetu celou hodinu. A překvapuje vás to? Může jít o nováčka, ale také o firmu, která už od začátku připravuje něco dost nekalého.
  • Chce někdo peníze předem? V takovém případě, snad s výjimkou takzvané ověřovací platby (jedna koruna není problém), rozhodně dejte ruce pryč. Seriózní poskytovatel tohle nechce!

Pokud se shodnete v jednom bodu, je rozhodně třeba zbystřit a prověřit si více. Pravděpodobně na takovou nabídku prostě nekývnete, proč také? Ale v případě, že se shoduje nabídka, co máte zrovna před sebou, s více body v našem výčtu, přemýšlet už o ničem nemusíte. Takovou možnost raději rovnou zavrhněte, jinak byste mohli přijít opravdu o hodně peněz.

Hledejte výhodnou půjčku, kde není potřeba ručitel

Půjčka bez ručitele je dnes úplně normální věc, a to nejen v bankovním sektoru. Samozřejmě, ručitel patřičně zvedá bonitu žadatele, ale jak někoho takového sehnat? Neměla by to určitě být podmínka schválení půjčky – vězte ale, že v nebankovním sektoru tomu tak obvykle opravdu nebude. Bohužel však mějte na paměti jedno, podvodné půjčky nejsou minulostí – vše si pečlivě prověřujte!

Měli byste mít také jasno, co je RPSN, neboť právě tato věc je hodně důležitá. Jde o takzvanou „Roční procentní sazbu nákladů“. Díky ní budete mít jasný přehled, kolik meziročně za danou půjčku zaplatíte na úrocích a poplatcích. Stačí prosté srovnání uváděných cifer a hned je očividné, kde je nabídka výhodnější a kam se naopak raději vůbec nevydávat. A dobrá rada je vždy nad zlato, ne?