Jak si půjčit co nejvýhodněji?

Půjčky

Půjčit si peníze může být na první pohled jednoduché. Nezapomínejte však na to, že prioritou by mělo být to, že si půjčíte skutečně výhodně. Pokud je to i váš cíl, přinášíme vám celkem 4 rady, jak si co nejvýhodněji vzít půjčku, kterou potřebujete.

Hleďte na úrok a RPSN

Právě to jsou dva hlavní a samozřejmě také nejdůležitější ukazatele toho, nakolik je konkrétní úvěr výhodný. Čím jsou obě hodnoty nižší, tom pro vás samozřejmě lépe. U klasických úvěrů mohou dominovat banky, ale i v běžném nebankovním segmentu nemusíme být zklamáni. A to proto, že zde může být úrok i RPSN nulové. Ukazuje to planetpujcka.cz, která nabídne možnost toho, že si poprvé půjčíme zdarma. Z hlediska výhodnosti tento úvěr zkrátka nemá konkurenci. Tedy pokud ho splatíme skutečně včas.

Pozor na jakékoliv poplatky

V minulosti jsme jenom těžko hledali půjčku, u které by poplatky nebyli. Dnes je však situace zcela jiná a tak si můžeme být jisti, že počet těch, které jsou bez poplatku, stále přibývá. Jsou to jak ty v bankách, tak i u nebankovních společností, kam se řadí půjčka bez dokládání příjmu, ale i další podobné typy, které jsou spojeny s jednoduchým získáním. Podíváme-li se konkrétněji na to, jakým poplatkům se vyhnout, určitě jsou to tyto:

  • Poplatek za vyřízení půjčky
  • Poplatek za vedení půjčky nebo úvěrového účtu
  • Poplatek za předčasné splacení

Mluvíme-li o poplatcích, měli bychom připomenout i to, že by nás půjčka neměla příliš svazovat. Pokud je například pojistka povinnou součástí smlouvy, je svým způsobem také pravidelným poplatkem, kterému se nevyhneme.

Berte si úvěr, který potřebujete

Výhodnost konkrétní půjčky určuje i to, zda si vybereme skutečně tu správnou, kterou potřebujeme. Příkladem mohou být třeba půjčky ihned na ruku. Pokud plánujeme vetší investice, potom by to neměly být mikropůjčky, ale spíše klasické úvěry. Předpokládá se totiž, že peníze budeme chtít splácet alespoň pár měsíců. V případě první jmenované možnosti by se nám vzhledem k poplatkům za prodloužení úvěr nevyplatil. Naopak tato cesta se hodí při drobných finančních potížích, kdy nám může stačit pár stovek a nikoliv desítky tisíc, u kterých přeplatíme mnohem více.

Volte prověřenou společnost

Poslední ranou, jak skutečně nenaletět a půjčit si nejvýhodněji je cesta spojená s prověřeným a férovým poskytovatelem. Jedině tak budete mít jistotu, že podmínky uvedené na webu či jinde skutečně platit budou a nedojde k jejich změně. To se týká například úrokových sazeb.

Dále nezapomínejte ani na to, že půjčky byste si měli brát vždy jenom ve chvíli, kdy je skutečně potřebujete. Navíc by měly být spojeny se skutečně potřebnými investicemi. Bezhlavé půjčování je totiž velmi špatnou cestou, a to hlavně proto, že se můžete dostat do dluhových pastí.