Co je to modrá úsporám?

Bydlení

Většina z nás určitě ví, co to je zelená úsporám. Jedná se o dotační program podporující šetření energií hlavně v podobě zateplování domů. Vláda chystá další dotační program, který by měl být reakcí na klesající zásoby vody a snahou o co největší její úspory. Tento nový dotační program bude podporovat zachytávání, uchování a zužitkování dešťové vody v českých domácnostech. Aktuálně jej připravuje ministerstvo životního prostředí a příspěvky by měly být poskytovány majitelům rodinných domů například na stavbu nádrží nebo jezírek.

Podmínky poskytování dotací zatím nebyly zveřejněny a dle vyjádření představitelů MŽP je vše ve stadiu příprav. Název programu Modrá úsporám je prozatím pracovní a měl by se týkat domácností, aby se podílely na hospodaření se srážkovými vodami. Tento název byl zvolen díky podobnosti s úspěšným dotačním programem Nová zelená úsporám, který podporuje zateplování domů. Modrá úsporám je ochranná známka privátní firmy a oficiálně nebyl zatím potvrzen.

Obsah programu

Je zřejmé, že dotace budou určeny především domácnostem, aby hospodařily se srážkovou vodou. Ikdyž detaily nejsou zatím známé, bude se podpora zřejmě týkat stavby nádrží, jezírek a dalších projektů vedoucích k šetření s vodou. Již v letošním roce by měly řádově stamiliony korun zamířit k občanům na pořízení retenčních nádrží na dešťovou vodu využitelnou na zalévání nebo běžné práce v domácnosti. Celá akce je v přípravné fázi, program je předmětem odborných diskusí, připravují se podklady, studie a statistiky.

Dotační příspěvky

Pravděpodobně se inspirují úspěšnými kotlíkovými dotacemi a v úvahách je poskytování padesátiprocentního příspěveku pro domácnosti na retenční nádrže již od letošního podzimu. Žádosti by měl vyřizovat, stejně jako u Nové zelené úsporám, Státní fond životního prostředí. Již nyní mohou o příspěvky žádat obce. V plném proudu jsou dotace na hospodárné nakládání s vodou pro malé obce nebo části měst do 500 obyvatel. Jedná se o výzvu, kterou otevřelo MŽP, a která platí do 30. června letošního roku. Obce mohou získat dotaci až pět milionů korun.

Týká se to například systémů k opětovnému využívání dešťových a šedých vod, projektů na čištění odpadních vod nebo podpory vegetačních střech či vegetačních krytů fasád. Výzva je dvoukolová. Nejprve mohou obce posílat projektové náměty a ve druhém kole pak žádosti o podporu, konkrétně od 1.8. do 30.11. letošního roku. Celkem je pro obce připraveno 50 milionů korun.