Na kolik vyjde pořízení psího kamaráda?

Finance

Stále více lidí u nás si pořizuje psa nejen ke hlídání, ale hlavně pro radost. Musí se však počítat s výdaji na pořízení a náklady na krmení, pamlsky, hračky, poplatky, očkování, odčervování a veterinární péči, která je zvláště při onemocnění značně nákladná.

Při rozhodování, zda si pořídit pejska je nutné vzít v úvahu všechny starosti, časovou náročnost a trpělivost. Podstatnou roli hrají také peníze.

Samotné pořízení psa

Cena je ovlivněna mnoha faktory – od koho psa kupujete, zda se jedná o malé či velké plemeno, má-li rodokmen a také jakého je pohlaví. Zpravidla bývají dražší feny než psi. Budete-li hledat pejska na internetu, používá se u inzerátů označení s PP nebo bez PP, což je průkaz původu. Nejlevnější bývají psi bez průkazu totožnosti a naopak k nejdražším patří psi s PP nebo kteří jsou určeni k výstavám. Běžně se ceny pohybují od 3 do 10 tisíc, ovšem například zlatý retriever může stát až 25 tisíc a taková čivava může dosáhnout ceny až 40 tisíc Kč. Naopak k levnějším plemenům patří německý ovčák, jezevčík nebo anglický kokršpaněl.

Krmivo

Na krmivu závisí vývin psa, jeho vzhled, kondice i nálada. Nejvhodnější je kupovat krmivo určené pro konkrétní plemeno a stáří pejska. Mezi nejprodávanější krmiva patří Royal Canin, Brit, Purina, Eukanuba či Acana.

Malý pes zkonzumuje denně cca 70 g granulí, takže balení 7,5 kg vydrží zhruba na 107 dnů. Psí granule jsou aktuálně dostupné za ceny kolem 800 Kč, to znamená, že za rok to zaokrouhleně činí 3 tisíce korun.

K tomu je třeba připočítat i doplňkovou stravu. Jelikož pes je masožravec, můžete mu jídelníček zpestřit vařeným kuřecím masem, rýží, těstovinami či zeleninou. Nezapomeňte ani na dobrůtky, které by měl pejsek dostávat hlavně jako odměnu při výcviku, a pochopitelně ani na nezbytné psí hračky.

Další nezbytnosti

K pohodlí potřebuje pes vhodný pelíšek, který se dá pořídit kolem 500 Kč. Dále potřebujete obojek a vodítko, jejichž cena se odvíjí od kvality a provedení. Vodítka se prodávají podle váhy psa a liší se na samonavíjecí a pevná. Nezbytná je také jedna miska na krmivo a druhá na vodu k pití.

Místní poplatky za psa a čipování

Každé město si určuje výši poplatků vyhláškou, ve které se rozlišují osoby, které psa vlastní a také účel chování psa, tedy zda jde o hlídacího psa nebo nikoliv. Očipován by měl být každý pes již od prodávajícího.

Náklady celkem

Odhadem lze říci, že celková měsíční částka na pořízení a chov psa činí zhruba dva tisíce Kč, jelikož některé investice jsou jednorázové a jiné průběžné. Budete-li mít zdravého pejska, jeho životní náklady nejsou tak vysoké, jako radost, kterou vám poskytne. Pes je jediné stvoření na světě, které vás miluje víc než sám sebe.