Jak fungují výkupy nemovitostí? Zjistěte, na co si dát pozor

Bydlení

Nemovitost může prodávat jak fyzická, tak právnická osoba, a to z nejrůznějších důvodů. Nejrozšířenějším způsobem je nabízení prodeje prostřednictvím inzerátů nebo realitní kanceláře. Za inzerci se platí pouze poplatky za zveřejnění, realitní kanceláře vyžadují provizi. Z mnoha důvodů se zdá nejvýhodnější variantou výkup nemovitosti, čímž se zabývají některé specializované společnosti.

Tento způsob prodeje je výhodný především pro toho, kdo potřebuje peníze co nejdříve, aby například uhradil své dluhy a přitom předešel exekučnímu řízení.Výkup nemovitosti má pro prodávajícího výhodu v tom, že se na rozdíl od exekuce může podílet na prodeji jednáním o podmínkách a hlavně o výkupní ceně.

Výkup je výhodou také pro právnické osoby, které potřebují prodat svou nemovitost bez administrativní náročnosti a nevyplatí se jim nadále investovat do údržby, daní apd.

Průběh výkupu nemovitosti

Jak fungují výkupy nemovitostí? Zjistěte, na co si dát pozorPokud chce vlastník zpeněžit svou nemovitost formou výkupu, je jeho jedinou starostí zkontaktovat specializovanou společnost zabývající se touto činností. Společnost se již postará o všechny potřebné úkony od kupní smlouvy až po převod v katastru nemovitostí. Při výkupu se snaží být maximálně ohleduplná k potřebám prodejce.

Zásadně neprofituje na případné nepříznivé finanční situaci vlastníka a nelicituje o výkupní ceně, kterou si vlastník sám navrhne včetně dalších požadavků a podmínek výkupu. Společnost obvykle vykupuje nemovitost se záměrem ji případně opravit a zhodnotit. Pro vlastníka má tento způsob prodeje výhodu i v tom, že pokud na nemovitosti váznou dluhy nebo jiné závazky, vykupující společnost je obvykle vyplatí.

Na co si dát pozor

Výkupní cena nemusí vždy dosáhnout výše, kterou by vlastník mohl utržit při prodeji běžnou cestou nebo prostřednictvím realitní kanceláře. Tyto způsoby se však mohou mnohdy protáhnout, proto je vždy třeba vyhodnotit si, čemu dát v dané chvíli přednost.

Ještě před realizací výkupu by vlastník měl znát skutečnou hodnotu své nemovitosti, jelikož vykupující společnosti nabízejí zpravidla maximálně 70% tržní hodnoty nemovitosti.

Každé vykupující společnosti je jasné, že vlastník dává přednost rychlému nabytí peněz, což lze snadno zneužít. Proto je nejdůležitější zjistit si reference o výkupních společnostech a vybrat tu nejsolidnější, která nebude chtít na nepříznivé situaci vlastníka profitovat. Dále je dobré si zjistit, v jaké lhůtě společnost poukáže peníze na vlastníkům účet.