Jak vybrat tiskové řešení pro firmu?

Pojištění
Jak vybrat tiskové řešení pro firmu?

Zdá se vám, že ve firmě utrácíte příliš mnoho peněz za tisk dokumentů? Možná je na čase optimalizovat své tiskové řešení. V článku vám poradíme, co promyslet při nákupu tiskárny a podle čeho vybrat tu správnou variantu přímo pro vás.

Zanalyzujte své potřeby

Než se vrhnete do náhodného výběru tiskového řešení, nejprve se zamyslete, co vlastně potřebujete. Zodpovězte si následující otázky:

  • Kolik stran za den vytisknete?
  • Vystačíte si s černobílým tiskem, nebo potřebujete barevný?
  • Jak moc je pro vás důležitá rychlost a kvalitu tisku?
  • Stačí vám jedna centrální tiskárna, nebo chcete více samostatných?
  • Budete pouze tisknout, nebo i skenovat, faxovat a kopírovat?
  • Jaký prostor máte pro tiskárnu k dispozici?

Na základě těchto odpovědí dejte dohromady i rozpočet, který můžete jednorázově utratit. Myslete ale i na pravidelné výdaje spojené s materiálem a správou tiskárny.

Podle čeho vybrat tiskové řešení?

Nejlevnější tiskárny jsou často na provoz mnohem nákladnější než ty dražší. Vybírejte podle toho, co skutečně potřebujete. Na co si dát při výběru tiskového zařízení pozor? Rozebrali jsme tři hlavní vlastnosti, nad kterými byste se měli před koupí zamyslet.

1.       Laserová vs inkoustová tiskárna

Existuje několik druhů tiskáren, nicméně dvěma hlavními typy jsou laserové a inkoustové tiskárny. Každá pracuje jinak, laserová aplikuje inkoust pomocí laseru, kdežto inkoustová stříká jemné kapky inkoustu. Pokud tisknete hlavně černobílé textové dokumenty, vyplatí se vám ta laserová. Její inkoustové kazety jsou levnější a tisk bude rychlejší. Pokud ale většinu vašich tiskovin tvoří barevné dokumenty, brožury a letáky, vhodnější volbou bude inkoustová tiskárna. Kvalita barevného tisku je zde totiž mnohem lepší.

2.       Rychlost tisku a pracovní cyklus tiskárny

Pracovní cyklus udává, kolik stránek za měsíc zvládne tiskárna maximálně vyprodukovat. Průměrná tiskárna má pracovní cyklus 10 tisíc stránek měsíčně. Obecně se doporučuje zvolit vyšší pracovní cyklus, než potřebujete. Díky tomu bude mít tiskárna delší životnost a předejdete častým poruchám. Dalším faktorem je rychlost tisku. Zdatnější tiskárny dokážou vytisknout až 70 stránek za minutu, což může vám i vašim pracovníkům ušetřit čas. Najděte takovou tiskárnu, která se přizpůsobí vašim potřebám.

3.      Multifunkčnost a připojení tiskárny

Většina tiskáren se zvládne bezdrátově propojit přes Wi-Fi či Bluetooth s několika dalšími externími zařízeními, odkud je můžete ovládat. Z mobilu pak lze jednoduše tisknout, kopírovat nebo skenovat. Některé tiskárny ale pracují s kabelovým připojením, díky kterému může být tisk v některých případech rychlejší. Zajímavým řešením je MyQ a SafeQ. Jde o software, který naistalujete na váš firemní server a přinese vám kontrolu nad tiskovým řešením. Definujete v něm totiž tiskové kvóty pro každého zaměstnance. Máte například možnost i vynutit zákaz tisku určitých dokumentů.

Snižte své náklady a zkuste pronájem tiskáren

Věděli jste, že existují specializované firmy, které poskytují tiskové řešení pro firmy na míru? Pomohou vám na základě vašich potřeb vybrat tu správnou tiskárnu a optimalizovat náklady na tisk. Pokud chcete ty nejmodernější tiskárny od spolehlivých a ověřených značek, ale chcete se vyhnout servisu a správě, zkuste pronájem tiskových zařízení. Díky tomu se vyhnete velkým počátečním nákladům a dodání i servis vyřeší za vás.

Zdroj obrázku: New Africa / Shutterstock.com