Rozdíl mezi bankovní a nebankovní půjčkou

Finanční tipy

Ocitli jste se v situaci, kdy si neodkladně potřebujete půjčit určitý finanční obnos, ale nevíte, zda zvolit bankovní či nebankovní půjčku? Pokud je odpověď na naši otázku kladná, tak právě vám je tento článek adresován. Společně se podíváme na nejdůležitější rozdíly mezi těmito dvěma variantami.

I když by se mohlo zdát, že nezáleží na tom, zda si dojdete peníze půjčit do nejbližší bankovní pobočky či navštívíte některou z nebankovních společností, není tomu tak. Podmínky i způsob vyřízení vaší žádosti se mohou u každé z možností značně odlišovat. U nebankovní instituce může sice vyřízení vaší žádosti trvat podstatně kratší dobu, ale u bankovní společnosti můžete zase značně ušetřit.

I přes to se však poslední dobou stává, že se rozdíly mezi těmito dvěma typy půjček stírají. Právě proto je třeba zaměřit se pečlivě na několik důležitých parametrů, kterými může být v první řadě úroková sazba. Ve většině případů nabízí banky svým klientům nižší úrokové sazby než nebankovní společnosti. Tím pádem se po návštěvě bankovní pobočky můžete radovat z výrazně levnější půjčky. A to není zdaleka vše. V bance také výrazně ušetříte za poplatky, s čímž se pojí i nižší roční procentní sazba nákladů. A právě na tu byste se při výběru půjčky měli zaměřit, neboť je v důsledku důležitější než sazba úroková.

Dalším podstatným parametrem je čas. Pokud totiž upřednostňujete nižší úroky či roční procentní sazbu nákladů, musíte se připravit, že vás to bude stát nejen spoustu úředních formalit, ale také již zmíněný čas. Z toho plyne, že pokud klasickou spotřebitelskou půjčku potřebujete sjednat opravdu rychle, obraťte se raději na některou z nebankovních společností. Banky více dbají na ověření vaší úvěruschopnosti, takže případné sjednání půjčky zabere více času.Chcete se dozvědět více o bankách a půjčkách? Mnoho článků najdete i v magazínu o bankách. Nebankovní společnosti jsou nejen rychlejší, ale také se na úvěrovém trhu najdou takové, které po svých klientech nepožadují ani dokládání příjmů, ani prověření v registru dlužníků, jako tomu je u bankovních institucí. 

S čím musíte při rozhodování také počítat, jsou přísnější podmínky ze strany bank. S nimi souvisí i úrokové sazby a poplatky za ostatní služby. V zásadě platí, že čím více za půjčku u nebankovní společnosti zaplatíte, tím vás čekají menší podmínky, týkající se například výše zmíněného požadavku na doložení vašich příjmů. Pokud vám však nevadí povinnost splnit obsáhlé úřední podmínky, které vám „nabízí“ banky, dočkáte se na konci jednání levnějšího bankovního úvěru, což se vám z finančního hlediska vyplatí více. V případě, že se chcete spíše vyhnout povinnostem a nevadí vám zaplatit více peněz za poplatky, zvolte si raději některou z nebankovních institucí. Při výběru určitě doporučujeme vyzkoušet nějaký srovnávač půjček.

Dostáváme se k samotné nabídce bankovních a nebankovních půjček na úvěrovém trhu. Nebankovní společnosti se mohou chlubit větší nabídkou služeb než klasické banky. A proto vyznat se v nich, může být na první pohled vcelku složitou záležitostí. Ať už se rozhodnete pro jednu či pro druhou variantu, budete muset nejdříve projít širokou škálu parametrů úvěrů. Vyznat se v nich bude jednodušší u bankovních institucí, neboť disponují oficiálními webovými stránkami. U nebankovních společností budete muset hledat každý parametr úvěru zvlášť, což vám zabere notnou dávku času.

Další výhodou bank je bezpochyby skutečnost, že disponují velkým množstvím poboček, kam se můžete vydat osobně, a nemusíte tak sjednávat půjčku přes internet. Osobní sjednání půjčky jistě ocení nejen ti, kteří vyřizování finančních záležitostí neradi řeší skrz formuláře na webových stránkách. Pro někoho to však může být volba číslo jedna.