Na jaké podpory od státu mohou podnikatelé dosáhnout?

Finance

Kvůli znovuzavedení protiepidemických opatření celá řada podnikatelů musela uzavřít svoje provozovny. Naštěstí ale běží balík podpor, o který mohou zažádat.

Na jaké podpory od státu mohou podnikatelé dosáhnout?

Vláda opět zavedla opatření proti koronaviru. A s nimi ruku v ruce přišla i nová vlna finanční podpory pro podnikatele. Na co můžete dosáhnout? To vám ukážeme v tomto přehledu.

Covid III

Půjčka pro podnikatele Covid III poběží minimálně do poloviny příštího roku. Zatím je pro ni vyhrazeno 150 miliard a dosáhnout na ni mohou všechny firmy, které mají maximálně 500 zaměstnanců. O úvěr je možné zažádat v bankách a spořitelních družstvech. Covid III je v zásadě portfoliové ručení, které se vztahuje na provozní úvěry do 50 milionů korun.

Kompenzační bonus pro OSVČ

Pro některé podnikatele je nebankovní úvěr pro OSVČ nedosažitelný, případně nemyslitelný. Stát si ale pro ně naštěstí připravil kompenzační bonus, který se vyplácí od 5. října – tedy od začátku nouzového stavu. Částka tentokrát činí 500 Kč denně a dosáhnou na ni jen ti OSVČ, kterým byla bezprostředně zakázána či omezena činnost protiepidemickými opatřeními. Za první bonusové období můžete žádat o kompenzační bonus do 5. ledna 2021, za druhé pak do 22. ledna 2021. Žádá se u finančních úřadů.

Covid – nájemné

Podnikatelé, kteří museli kvůli opatřením proti koronaviru  omezit nebo úplně uzavřít svoji provozovnu, mohou požádat i o tento příspěvek. Stejně jako kompenzační bonus pro OSVČ se ale od jarní verze výrazně liší. Tentokrát není potřebná přítomnost pronajímatele. Podpora pak činí 50 procent z nájemného. Aktuálně se vyplácí zpětně za měsíce červenec, srpen a září. O dotaci ale můžete požádat až do 21. ledna 2021. Pokud jste tedy ještě nežádali, máte stále dostatek času to napravit.