Koupě prvního auta

Finanční tipy

Přemýšlíte o koupi prvního automobilu? My pro Vás máme pár finančních i obecných tipů, abyste uzavřeli rozumnou koupi.

 

Financování automobilu

Naše peníze jsou privilegované pokud se jedná o koupi auta. O našem budoucím  vozu rozhodne nejvíce to, zda máme našetřených 30, 50 nebo 200 tisíc. Otázkou zůstává to, zda je výhodnější si koupit dražší vůz a půjčit si na něj nebo koupit levnější, ale s většími provozními náklady. První auto si kupují lidé většinou ve studentském věku, proto s tímto faktem budeme počítat.

Financování dražších vozů většinou zajišťují leasingy. Ovšem pokud potřebujeme menší částku na levnější auto, leasing nám vůbec nemusí dát. Navíc výhodně můžeme využít třeba kreditní karty.

 Praktický příklad:

Uvedeme si praktický příklad. Máme auto s cenou 100 tisíc korun a auto s cenou 60 tisíc korun. Jedná se o stejný model, jen dražší kus je o něco novější a navíc má také pohon na LPG. Nyní stojíme před otázkou, zda si půjčit 40 tisíc nebo ne. V takových to případech je dobré si propočítat přibližné měsíční výdaje (palivo, pojištění, opravy atd..). Poté co máme měsíční provoz auta spočítaný se musíme podívat na to, kolik za dražší auto zaplatíme včetně půjčky. Pokud zjistíme třeba částku 115 tisíc (včetně úroků) uděláme poslední věc. Zjistíme za jak dlouho se nám vrátí peníze a zda si auto vůbec tak dlouhou dobu budeme nechávat.

[hana-code-insert name=’Banner 468×60′ /]

Tipy pro nákup prvního automobilu

1. K celkové částce ojetého auto vždy připočítejte alespoň 10 tisíc na drobné opravy, povinné ručení, výměnu kapalin a podobně.

2. Velmi dobré kousky se dají sehnat přes soukromou inzerci, většinou jsou auta i levnější. Ovšem pokud je Vám prodejce podezřelý , od obchodu odstupte.

3. Pokud si vyřizujete hypotéku na byt či dům, můžete využít tzv. 2v1 hypotéku. Auto potom můžete výhodně financovat pomocí hypotéky.

4. Při koupi starých aut se neřiďte modely ani značkou vozu. Spíše doporučujeme se dívat na technický stav jednotlivého kusu.

5. Auto si vždy nechávejte zkontrolovat vlastním mechanikem. Před prohlídkou se podívejte na recenze a na to, jaké má konkrétní model nejčastější technické neduhy.