Na dovolené plaťte chytře

Finance

Před cestou na dovolenou v zahraničí se mnoho lidí ptá, zda je lepší si peníze vyměnit dopředu v ČR, nebo až na místě z bankomatu.

Další otázkou je, jak v cizím státě co nejefektivněji platit či vybírat hotovost, jak vyřešit případnou ztrátu nebo krádež karty atd. Zkušení radí dávat si pozor na poplatky a limity, mít další kartu v záloze, klidně i kreditku a pro zúčtování transakce volit místní měnu a místo bankomatu hledat raději ATM.

Platební karty

Dovolená je vhodným časem pro pořízení kreditní karty, jelikož u některých poskytovatelů služeb nebudete moci použít klasickou debetní kartu. Platí to o některých půjčovnách aut nebo hotelech, které požadují při rezervaci nebo platbě kreditní kartu. Kreditku využijete tako v případě nepředvídaných výdajů.

Také je dobré vzít si sebou na cesty rovnou dvě platební karty různých značek. V drtivé většině si vystačíte s kartami MasterCard a Visa, avšak preferujte přitom embosovanou kartu. Některé obchody zejména v exotičtějších zemích neumí platbu elektronickou kartou zpracovat, ale embosovanou kartou zaplatíte téměř všude.

Další dobré rady:

  • nenosit sebou najednu obě karty, pokud trávíte dovolenou pouze v jedné destinaci. V případě ztráty nebo krádeže jedné z nich vám druhá zůstane v rezervě
  • při hledání bankomatu se dívejte po jeho mezinárodním označení „ATM“
  • před cestou si zjistěte, jaké poplatky účtuje vaše banka za výběry z bankomatů v zahraničí
  • v zemích EU si při výběru dávejte pozor na poplatek, který může účtovat provozovatel bankomatu. Bankomat musí na takový poplatek předem upozornit
  • podle výše poplatků zvažte, zda není výhodnější vybrat místní měnu v cílové destinaci, ať už v místní bance nebo směnárně, která je označena logem vaší karty. Tato služba se nazývá CashAdvance a bývá obvykle za poplatek, který nebývá vyšší, než za výběr z bankomatu.

Hotovost vždy přiměřeně

Zjistěte si, zda výběry hotovosti v cílové zemi (zejména mimo EU) nejsou limitovány určitou částkou na den. Dostatek hotovosti se hodí na platby za lékařské ošetření, na malá občerstvení, zmrzlinu či zaplacení výletů. Nevozte sebou ani na místě nevybírejte příliš velké částky. Jednak z hlediska bezpečnosti, a jednak se z některých zemí nedá místní měna vyvážet a převod zbylých peněz na koruny je nevýhodný.

Blokování při ztrátě či krádeži karty

Pro tyto případy je dobré mít nastaveno SMS notifikace o pohybech na kartě i na účtu. Banky umožňují blokování karet přes internet či mobilní bankovnictví nebo telefonicky. Uložte si do mobilu telefonní číslo své banky nebo společnosti, která kartu vydala. V případě potřeby provedete blokování karty pomocí jednoho telefonátu.