S distribučními sazbami lze ušetřit za elektřinu

Finance

Na základě následujících informací o distribučních sazbách se přesvědčíte, že můžete snížit své výdaje na energii až o třetinu. Pokud hledáte levnější elektřinu, máte dvě možnosti. Buď přejít k výhodnějšímu dodavateli, nebo změnit svou distribuční sazbu.

První varianta je základem liberalizovaného energetického trhu, který vychází vstříc poptávce. Druhá alternativa vyplývá z legislativy a většina odběratelů o ní zatím moc neví, ačkoliv je snadná a bezriziková.

Distribuční sazby

Sazeb je celkem devět a jejich charakteristikami jsou typy elektrospotřebičů, pro které jsou určeny. Pokud ohříváte vodu v bojleru nebo topíte akumulačkami, přímotopem nebo tepelným čerpadlem, můžete část dne odebírat lacinější proud.

V tom případě jsou pro vás určeny dvoutarifní sazby, ve kterých se střídá vysoký a nízký tarif, tzn. dražší a levnější proud. Pokud si například pořídíte přímotop, za roční spotřebu 22 Mwh můžete díky sazbě D45d ušetřit i více než 50 tisíc Kč.

Většina domácností používá elektřinu pouze ke svícení, vaření nebo napájení domácích spotřebičů. Proto se jich týkají pouze jednotarifní sazby D01d a D02d, při které se platí jedna stejná cena za proud po celý den. Rozdíl je v tom, že prvně uvedená sazba se hodí pro domácnosti s menší spotřebou, jelikož vyšší cena je vynahrazena nižšími měsíčními poplatky. Naopak D02d je určena pro rodiny s větší spotřebou energie. Svou sazbu elektřiny najdete na ročním zúčtování nebo na smlouvě o dodávkách proudu.

Kdy se vyplatí přejít ze sazby D02d na D01d

Pokud se ve vaší domácnosti časem změní počet lidí nebo vybavení elektrospotřebiči, nemusí stávající distribuční sazba již vyhovovat. Pro přechod na jinou sazbu nemusíte splnit žádné zvláštní podmínky, obvykle stačí zatelefonovat či poslat e-mail svému dodavateli.

Výhodnost jedné ze sazeb záleží na vašem domovském regionu a na spotřebě. Distributorem a prodejcem elektřiny je na většině území ČR společnost ĆEZ, na jihu Čech a Moravy je to E.ON a v Praze Pražská energetika. Ceny za dodávku proudu jsou ve všech třech oblastech odlišné. Například v Ostravě je sazba D01d výhodná do roční spotřeby 1100 kWh, zatímco v Brně do 1400 a v Praze do 1250 kWh.

Na většině tuzemska je v sazbě D01d téměř o třetinu levnější Amper Market. Chcete-li dosáhnout úspor, stačí při roční spotřebě 500 kWh vyměnit standardní tarif ČEZu Comfort D-Standard za Amper Home Basic 24 od společnosti Amper Market a zároveň přejít ze sazby D02d do D01d. Smysl to má jen při roční spotřebě do 1100 kWh.