Nejde vám do hlavy, jak můžete ušetřit díky něčemu, co vás stojí peníze? Pokud se vám na dovolené nic nestane, pojištění pro vás skutečně znamená jen náklady. Jenže jestliže dojde ke zranění a vy budete potřebovat lékařské ošetření, začínáte vlastně spořit. Za cestovní pojištění jste zaplatili pár stovek korun, pojišťovna za vás cáluje tisíce, mnohdy i desetitisíce.
Zařídit si cestovní pojištění online není nikterak drahá záležitost. Ceny se pohybují v řádech desítek korun na osobu za den, odvíjí se podle věku, počtu pojištěných, destinace i účelu cesty. Běžně se připlácí za vyšší krytí léčebných výloh, adrenalinové sporty nebo připojištění zavazadel.
A částky za ošetření v zahraničí? Ty se pohybují v úplně jiných výších.
Evropský průkaz pojištěnce nestačí
Nemusíte jezdit daleko, abyste si pořádně připlatili. Například v Chorvatsku vás bolest zubu vyjde na 3 200 Kč, zlomenina nohy na 50 000 Kč, za operaci infarktu a převoz do ČR zaplatíte 140 000 korun. Operace slepého střeva ve Španělsku vyjde na 130 tisíc, výron v kotníku ve stejné destinaci je ještě asi o deset tisíc korun dražší. Nejsou to malé částky, a pokud vyjedete jen s Evropským průkazem zdravotního pojištění, je dost možné, že budete dost platit ze svého.
Mimo EU vám je tato kartička pochopitelně úplně k ničemu. Pokud se budeme bavit o situaci v rámci EU, tady vás díky ní ošetří, bude-li to nezbytné a zamíříte-li do státního zařízení. Problém je, že například u moře dost často bývají pouze soukromá zdravotnická zařízení a tam průkaz také neplatí, pomůže vám jen sjednané cestovní pojištění. A navíc mají v některých zemích uzákoněno povinné doplácení. Například ve Francii si každý musí za zubaře doplatit pár desítek eur.
Investujte pár minut času a několik stovek
O tom, že cestovní pojištění není drahé, se můžete přesvědčit přímo u vybrané pojišťovny. Drtivá většina z nich umožňuje zařídit si pojištění online během několika minut. E-mailem vám pak přijdou kartičky, ty si stačí vytisknout a vložit do peněženky, abyste je nezapomněli doma.