Současná velice příznivá situace u hypoték zřejmě skončí v říjnu letošního roku, od kdy Česká národní banka zpřísní pravidla pro jejich poskytování. Banky už nebudou moci poskytovat hypotéky na 100% zástavní hodnoty nemovitosti, ale jen do 95% hodnoty zajištěné nemovitosti. Od dubna 2017 by to mělo být dokonce jen 90%. Opatření se bude týkat i stavebních spořitelen.
Od října tak ČNB stanovila desetiprocentní limit objemu pro úvěry ve výši 85 až 95 procenta hodnoty zajištěné nemovitosti a od dubna příštího roku bude limit 15 procent objemu úvěrů z půjček ve výši 80 až 90 procent hodnoty nemovitosti.
Důvody opatření
Především jsou uvolněné úvěrové standardy rizikem pro finanční stabilitu. Kombinace mimořádně nízkých úrokových sazeb a snadné dostupnosti úvěrů na bydlení vytváří podmínky pro růst cen rezidenčních nemovitostí nad úroveň odpovídající vývoji fundamentálních faktorů.
Již v r. 2015 vydala Česká národní banka doporučení, podle kterého by podíl úvěrů na bydlení s hodnotou zajištěné nemovitosti ve výši 90 až 100% neměl přesáhnout 10% celkového objemu nových úvěrů za jedno čtvrtletí. Ve skutečnosti ovšem některé banky, ale i stavební spořitelny takto nastavená doporučení překračují.
Přísnější pravidla by neměla trh ovlivnit
Představitelé bank ujišťují, že stoprocentní hypotéky poskytují pouze v omezeném množství, takže jim nebude činit potíže přizpůsobit se zpřísněným pravidlům. Stoprocentní hypotéky mají v portfoliu většiny bank minimální podíl. Převážná většina hypoték pokrývá 70 až 80 procent hodnoty nemovitosti.
ČNB m.j. informovala, že se bude snažit v souladu s doporučením EU o zákonné zakotvení pravomoci, aby mohla stanovovat rizikové parametry úvěrů na bydlení. Do této doby svá doporučení vymáhá v rámci dohledové činnosti, což považuje za nedostatečné. Chtěla by proto mít k vymáhání pravomoc určenou nejlépe zákonem. To by se muselo řešit novelou zákona o bankách nebo novelou zatím ještě neschváleného zákona o spotřebitelském úvěru.