Češi si stále častěji pořizují nové byty na investici

Bydlení

Češi si stále častěji pořizují nové byty na investici

Rekordně levné hypotéky, vyšší platy a vysoké nájmy v Praze. To jsou důvody, proč je pro stále více Čechů důvodem k nákupu bytu očekávaný výnos a ne spokojené bydlení.

Kdysi nechávali lidé své úspory ve slamníku, později na vkladních knížkách, dnes většinou nastřádané prostředky zhodnocují na spořicích účtech. To je však některým málo a hledají cesty, jak své peníze zhodnotit rychleji. A stále častěji se v poslední době uchylují k investici do bytu.

Byt si na sebe vydělá a děti mají kde bydlet

Podle odhadů je dnes přibližně 40 % z nově koupených bytů pořizováno za účelem investice. V atraktivních lokalitách, jako je třeba Praha, toto číslo může být ještě o 30 procentních bodů vyšší.

Díky rekordně nízkým úrokovým sazbám u hypoték se jedná o investici s vysokým výnosem, který si dokáže spočítat běžný člověk se základním matematickým vzděláním. I z toho důvodu jsou třeba nové byty v Praze populárnější než investice např. na akciovém trhu.

Češi si stále častěji pořizují nové byty na investici

Výnos ale není jediným důvodem pro pořízení investičního bytu. Vlastnictví bytu se v budoucnu hodí i pro potomky, kteří po přijetí na univerzitu ocení vlastní bydlení v Praze.

Lepší lokalita znamená vyšší výnos

U investičního bytu se počítá s tím, že vlastník bude byt pronajímat. Proto je při koupi nutné zvolit vhodnou lokalitu – lukrativní, ale za rozumnou pořizovací cenu. Nejpopulárnější jsou v tomto ohledu hlavně okrajové části Prahy. Například první dva domy z projektu “Nad přehradou” na Praze 10 od firmy Finep jsou vyprodané a momentálně jsou k dispozici byty v dalších třech domech.

Češi si stále častěji pořizují nové byty na investici

K vyprodání bytu z prvních dvou fází projektu určitě přispěli i lidé, kteří si pořídili tyto byty právě jako investici. Bydlení na Praze 10 je totiž velice atraktivní i pro nájemníky. V blízkosti je lesopark, přehrada nebo třeba golfové hřiště a zároveň občanská vybavenost na vysoké úrovni. Bytový dům je tak vhodný pro všechny generace.