Proč řada Čechů půjčky odmítá?

Finance

Proč řada Čechů půjčky odmítá?

V dnešní době jsou půjčky naprosto běžné. Půjčujeme si dnes a denně, a to i na úplné hlouposti, na které jsme schopni si našetřit i sami. Samozřejmě některé půjčky jsou pochopitelné a nevyhnutelné, a to například hypoteční půjčky. Ne každý má na svém bankovním kontu několik milionů korun, které by mohl investovat do bytu nebo domu, o němž sní. Pokud se však nejedná o hypoteční půjčku, většinou bychom se měli snažit o našetření potřebné částky. Jestliže však potřebujete půjčit pár tisíc korun, nechte se uvrtat maximálně do nebankovních půjček, které jsou nejen výhodnější, ale i bezpečnější než bankovní půjčky. Ovšem i zde si musíte dát pozor na to, abyste se do půjček nezamotali a aby se z vás nestal „dluhový závislák“.

Dluhový závislák je ten, kdo se neustále hrne do půjček, a to proto, že není schopen ze svých financí platit všechny svoje potřeby. Do této skupiny patří více jak padesát procent obyvatel České republiky, ovšem patnáct procent z nich jsou hypoteční dlužníci, u kterých byla půjčka nevyhnutelná a pochopitelná.

Naštěstí je mezi námi 45 procent lidí, kteří se naopak řadí do skupiny „dluhoví odpůrci“.

Kdo je dluhový odpůrce?

Dluhovým odpůrcem je člověk, který se dluhům záměrně vyhýbá. Odmítá dokonce půjčku od rodiny, která není potvrzena papírově, která není nijak podložena, u které nenabíhají úroky. Odmítají dokonce i spotřebitelské půjčky, odmítají i ty hypoteční. Pro ně dluh zkrátka nepřipadá v úvahu, ani kdyby si museli půjčit pár tisíc díky nebankovní půjčce. Pro ně je finanční situace osobní věcí, kterou nechtějí s nikým sdílet. Raději si na danou věc našetří, než aby si na ni půjčovali.

Kdy si dluhoví odpůrci půjčují?

Samozřejmě i tito lidé mají někde své hranice – existuje chvíle, kdy by si půjčili, a sice tehdy, kdy by už byla životní situace neúnosná, kdyby na ně ostatní tlačili ze všech stran. Samozřejmě by první půjčka, o kterou by usilovali, byla od rodiny, pokud by se nejednalo o závratnou sumu peněz.