Dávky na bydlení jsou jednou ze sociálních dávek, kterými stát přispívá potřebným občanům při splnění zákonem daných podmínek. V jejich rámci nemůže čerpat příspěvek na bydlení a doplatek na bydlení kdokoliv, neboť o tom rozhoduje především výše příjmů, výše nákladů na bydlení a forma bydlení. Tyto náležitosti musí žadatel řádně doložit společně s předkládanou žádostí.
Mezi příspěvkem a doplatkem je rozdíl. Příspěvek na bydlení je dávkou státní sociální podpory, kdežto doplatek na bydlení je dávkou pomoci v hmotné nouzi. Oba tyto nástroje slouží k částečnému pokrytí nákladů na bydlení rodinám či jednotlivcům s nízkými příjmy.
Jak a kde žádat
O příspěvek na bydlení se žádá na příslušném Úřadu práce. Spolu se žádostí je třeba předložit následující dokumenty:
- průkaz totožnosti
- doklad o výši čtvrtletního příjmu
- doklad o výši nákladů na bydlení
- nájemní smlouvu
- rodný list u dětí do 15 let
Podmínky pro přiznání příspěvku na bydlení
Posuzují se příjmy rodiny za kalendářní čtvrtletí a za příjem se považuje i přídavek na dítě a rodičovský příspěvek. Na tom záleží výše příspěvku, jehož minimální částka je 50 Kč měsíčně. Důležitou podmínkou je přihlášení k trvalému pobytu v daném bytě.
Nárok na příspěvek má člověk v případě, že vynakládá více než 30% svých příjmů na náklady na bydlení, ale současně není těchto 30% příjmů vyšší než zákonem stanovená hranice. V Praze je tato hranice stanovena na 35%. Uvedená hranice se nazývá normativní náklad na bydlení a stanovuje se jako průměrné náklady na bydlení podle velikosti obce a počtu členů domácnosti.
Podmínky při přiznání doplatku na bydlení
Nárok vzniká osobě nebo rodině, která se nachází v hmotné nouzi a současně splňuje podmínky pro příspěvek na živobytí. Doplatek na bydlení je přiznán, pokud příjem spolu s příspěvkem na živobytí stačí k zabezpečení živobytí, ale už nikoliv k úhradě odůvodněných nákladů na bydlení i se započtením příspěvku na bydlení.
Doplatek na bydlení lze získat pro širší škálu obytných prostorů než u příspěvku na bydlení. Úřad práce zde posuzuje tzv. standardy kvality bydlení. Právní titul k užívání posuzovaného bytu je nezbytně nutné prokázat písemným dokladem.