Nenapravitelní Češi si půjčují stále více

Finance

Už to tak vypadá, že Češi snad neumějí hospodařit se svými penězi. Lze tak soudit podle statistických údajů České národní banky, podle kterých klesá zájem o úvěry v podnikové sféře, ale naopak si stále více půjčují domácnosti. Ke konci února letošního roku měly domácnosti půjčeno jen od bank celkem 1,24 bilionu korun, což je o 8,4% více než tomu bylo před rokem.

Z tohoto počtu pak čtyři pětiny půjček byly poskytnuty na nákup nemovitosti. Pokud bychom k tomu připočetli další půjčky poskytované nebankovními subjekty, dostali bychom se patrně k závratným číslům. Zřejmě je půjčování peněz a život na dluh módním trendem posledních let.

Únorové oživení

Hodnotíme-li půjčování peněz podle časových období, tak například v lednu byl zájem o půjčky nižší, ovšem již během února aktivita lidí, tedy domácností, opět ožila. Za únor bylo vykázáno 34,8 miliardy půjčených korun, což je o 27,8 procenta meziročně více. Svou roli možná sehrál přestupný rok a vyšší počet pracovních dnů. Zajímavostí je, že dvě třetiny nových úvěrů byly poskytnuty na nákup nemovitosti.

Únorový nárůst je částečně způsoben efektem nízké srovnávací základny, jelikož loni v únoru objem spotřebitelských úvěrů výrazně poklesl. Vedle úvěrů určených na nákup nemovitosti, byla zaznamenána i sílící dynamika spotřebitelských úvěrů oproti loňskému roku. Objem nově poskytnutých spotřebitelských půjček dosáhl v letošním únoru 8,5 miliardy korun, což je zhruba o 30% více ve srovnání s průměrnými měsíčními hodnotami v předchozím roce. Jedním z důvodů tohoto nárůstu může být sílící konkurenční boj bank v oblasti spotřebitelských úvěrů, ze kterého profitují domácnosti, neboť banky snižují své marže.

Úvěry jsou levnější

Úvěry na nákup nemovitosti byly v letošním únoru poskytovány za úrokovu sazbu 2,53 %, což je obdobná hodnota jako v předchozích měsících. Opakem jsou nové úvěry určené na spotřebu, které začínají výrazně zlevňovat. Během posledních měsíců se cena spotřebitelských úvěrů dostala z 13,2 procent až na současných 11,4 procent. Z tohoto vývoje se dá usuzovat, že zájem o spotřebitelské úvěry i v letošním roce spíše poroste. Češi jsou prostě nenapravitelní a půjčují si stále více.