Oddlužení – cesta z problémů pro podnikatele

Finance

Možnost oddlužení mohou kromě fyzických osob či manželů od počátku roku 2014 využít i osoby samostatně výdělečné činné (OSVČ).

Jedincům, kteří mají příjem z podnikání, osobní bankrot umožňuje překonat tíživou situaci například v době poklesu ekonomiky, kdy se obchodní partneři dostanou do problému a přestanou za dodané zboží či služby platit.

Pravidla oddlužení

Osobní bankrot probíhá tak, že v následujících pěti letech uspokojuje dlužník věřitele, aby jim zaplatil minimálně třicet procent závazků. V případě, že uhradí všechny soudem stanovené splátky, se tedy svých dluhů jednou provždy zbaví a může začít „od začátku“, což je rozhodně vstřícnější řešení než konkurs. Zároveň se zbaví exekutorů a přestane kumulovat dluhy tak, že si bude brát nové, mnohdy nevýhodné půjčky na splátky těch starších.

Oddlužení je navíc proces, který je jasně vymezený v legislativě České republiky. Celý proces se ale od osobního bankrotu fyzických osob liší v tom, že s ním musí souhlasit všichni věřitelé. V případě, že se to nestane, soud návrh na oddlužení zamítne. Úspěšnost oddlužení je ovšem podle zkušeností právníků i u lidí, kteří mají dluhy z podnikání, vysoká.

V případě, že chcete mít jistotu, že váš návrh na oddlužení před soudem i věřiteli uspěje a nebude mít žádné nedostatky, obraťte se na správce insolvencí. Ten vám zároveň může vyjednat zmíněné potřebné hlasy věřitelů. Zvláště pokud jich je hodně, tak ušetříte náklady na vyjednávání.