Proč dochází ke změně kurzu měny? Které faktory ji ovlivňují?

Finance
Proč dochází ke změně kurzu měny? Které faktory ji ovlivňují?

O kurz měn se zajímáme většinou jen v souvislosti s dovolenou, když se chystáme strávit ji v zahraničí. Jejich nákupem si zajistíte potřebnou hotovost, která by vám měla vystačit na celou dobu prázdnin. Pokud se díváte na jednotlivé kurzy měn, můžete zjistit, že se mohou měnit každý den. Většinou ne nijak dramaticky. Co tyto změny ovlivňuje? Proč jsou kurzy měn proměnlivé a nenakupujeme je stále za stejnou cenu?

Více faktorů

Jestliže se díváte na kurzy online, můžete se podívat také na jednotlivý vývoj měn – jak například kurz zloty stoupal a klesal v průběhu času. Tyto změny má na svědomí hned několik faktorů, které obvykle dělíme na ekonomické, politické a zdravotní. Každý z těchto faktorů má velkou sílu a dokáže s kurzem měny zahýbat.

Ekonomické faktory

Mezi ekonomické faktory, které ovlivňují vývoj kurzu měny, patří zejména vývoj domácí inflace. Sazby nastavuje také národní banky jednotlivých států, které mají k dispozici spoustu nástrojů, jak ovlivnit sílu. Mezi ekonomické faktory ale patří dále také to, v jakém stavu jsou současné domácí veřejné finance, jak je na tom nezaměstnanost ve vztahu k síle spotřebitelské poptávky. Kurzy měn ale ovlivňují také maloobchodní tržby domácí i zahraniční, finanční stav okolních států spolupracujících s daným státem a mnohé další.

Politické faktory

V současné době je jedním z nejvýznamnějších politických faktorů válka n Ukrajině. Právě na této situaci je vidět, jak dochází ke změně kurzu. Před ruskou invazí se dolar obchodoval za méně než 80 rublů. Krátce po ruské invazi se jeho cena zvýšila až na 130 rublů. Vzhledem k evropským sankcím vůči Rusku není ruská centrální banka schopna uplatňovat nástroje, které by posílily kurz rublu. Proto začal ruský prezident Vladimir Putin požadovat platby za plyn v rublech. Díky čemuž je možné obchodovat dolar za nižší cenu.

Zdravotní faktory

Do této situace spadají problémy, které na ekonomikách po celém světě zanechalo onemocněn covid-19. I když se dnes již o pandemii tolik nemluví, stále hrozí další vlny. To vše může ovlivnit vývoj měn jednotlivých států.