Srážka se zvěří a povinné ručení

Finanční tipy

Mezi druhou nejčastější příčinu nehod u nás patří srážka se zvěří. Největší pravděpodobnost nastává v jarních a podzimních měsících v časných ranních hodinách, nebo naopak za soumraku, a na odlehlejších silnicích. Svou roli hraje především šero a oslnění zvěře světly aut. Tato událost se ale může přihodit kdykoliv a kdekoliv. Každoročně se počet srážek s vysokou nebo černou zvěří odhaduje na několik tisíc. Pokud ale započítáme i zajíce a další drobnější zvířata, jedná se o stovky tisíc střetů. Průměrná škoda se za rok 2014 vyšplhala do výše 40 000 Kč.

I když je srážka se zvěří nepříjemnou záležitostí, odborníci doporučují raději do zvířete najet, než řízení strhnout, i když je to instinktivní jednání většiny řidičů. V takovém případě ale mohou být následky daleko vážnější. Raději riskněte škody na voze, než daleko vážnější následky v případě střetu s jiným vozidlem nebo nárazem do stromu. Pokud je srážka nevyhnutelná, je potřeba začít intenzivně brzdit a snažit se držet vůz v přímém směru. Srážku je řidič povinen nahlásit Policii ČR a vhodné je pořídit fotodokumentaci. Zvíře neodklízejte, to zajistí myslivecký spolek. Pokud si jej odvezete, dopouštíte se pytláctví.

Srážka se zvěří a povinné ručení

Pokud máte sjednáno havarijní pojištění, můžete náhradu škody uplatňovat u svého pojistitele. Pokud ji ale sjednanou nemáte, musíte si škody na vozidle při srážce s volně žijícím zvířetem zaplatit z vlastní kapsy. Za volně žijící zvířata není nikdo zodpovědný, takže vám škodu nikdo neuhradí. Některé pojišťovny proto začaly nabízet pojištění pro případ srážky se zvěří jako součást povinného ručení. Stále častěji se stává součástek nabídek připojištění. Cena se odvíjí především od značky a druhu vozidla. U většiny z těchto nabídek je vyžadována spoluúčast, existují ale i pojistky bez ní. Do srážky auta se zvěří ale většinou nemůžete počítat srážku s hospodářskými nebo domácími zvířaty, na to pozor! V takovém případě můžete vymáhat škodu na vlastníkovi zvířete. Pojišťovna vám také nezaplatí škodu, která se přihodí na polní silnici nebo v místě, kde je zákaz vjezdu.

Někteří řidiči mají sjednánu havarijní pojistku, ve které je srážka se zvěří zahrnuta, a ještě k tomu i připojištění k povinnému ručení. Sice si zaplatíte o trochu více, v případě, že se ale opravdu takový karambol odehraje, budete moci čerpat dvojité pojistné plnění. K havarijní pojistce si můžete někdy sjednat i pojištění při střetu s domácími a hospodářskými zvířaty.

Chcete si vyřídit výhodné povinné ručení, které pokryje i případnou srážku se zvěří? Najděte si tu pravou pojistku díky srovnávači TopSrovnani.cz. Některé pojišťovny už tyto rozšířené varianty poskytují a nemusí ani vyjít draze.